Ubuntu distrowatch da üçüncülüğe düştü

Ubuntu distrowatch birinciliği Linux Mintde ardından ikinciliği Mageia kaptırdı.

Ubuntu’nun tüm platformlarda gözlemlenen popülarite düşüşünün nedeni ne kullanıcı neden diğer sürümlere ilgi göstermeye başladı. Ubuntu’nun bu düşüşü gerçek hayata kullanıcıya yansıyormu. Yoksa Ubuntu cephesinden iddaa edildiği gibi sanal bir düşüşmü.

Bence Ubuntu,nun bu düşüş gerçek bir düşüş ve kullanıcıya yansıyor.

Tüm platformlarda gözlemlene bu popülarite düşüşünün ve kullanıcı kaybının nedeni ne neler oluyor diye bakaçak olursak.

1 : Neden hatta en büyük neden olaraktan Ubuntu,nun Gnome 2 klasik ara yüzünü terk edip. Unity ara yüzüne gecmesininin söyeleyebiliriz. Ama asıl neden bu değil peki asıl neden ne.

2 : Neden ( asıl neden ) Gercek özgür yazılımın yükselişi.

Gerçek özgür yazılımın yükselişi başlı başına bir konu olduğu için ayrı bir başlık açıyorum lütfen devam ediniz……

Gerçek özgür yazılımın yükselişi

Şimdi sen ne diyorsun kardeşim gerçek özgür yazılım ne demek diyenler olabilir açıklayayım ama en baştan.

İlk önce özgür yazılım ne demek ona bakalım.

Özgür yazılım, kullanıcısına çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri tanıyan yazılım türüdür.

 

Günümüzde iki tür Özgür yazılım dikkatimi çekmekte.

1 : Herhangi yazılım firmasının GNU felsefesi ile geliştirdiği yazılımlar bu yazılımlara ( İşletim sistemi , İçerik yönetim sistemi , Programlar ) dan örnek verebilirim evet bu yazılımlar özgür yazılımlar ve kullanıcısına çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri tanıyan yazılımlar ama gelişimine ilerlemesine ve neyin olup neyin olmayacağına bir kişi PATRON kara veriyor.

Demek istediğim Topluluk destek oluyor geliştiriyor kod yazıyor her aşamada emeği var amaPATRON diyorki özgürlük buraya kadar.

Sen üret sen katkı ver ama gerisine karışma diyor.

Bu denildiğinde. Bu sistemde topluluğun yaptığı katkıları bedava işçiliğe topluluk üyeleri birer bedava işçiye dönüşüyor.

Üretimde özgürlük , tüketimde özgürlük ama karar mekanizmasında özgürlük yok , kazanç da özgürlük yok.

O yüzden benim gözümde gerçek özgür yazılım değiller.

2 : Topluluğun GNU felsefesi ile geliştirdiği yazılımlar bu yazılımlarda ( İşletim sistemi , İçerik yönetim sistemi , Programlar ) dan örnek verebilirim. bu yazılımlarda özgür yazılımlar ve kullanıcısına çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri tanıyan yazılımlar dahası topluluk yazılımları herhangi bir firmanın aksine demokratik bir şekilde kara alma fırsatı verir kimse kimseyi kısıtlamaz kimse kimseyi sömürmez ve topluluklar kâr amaçı gütmez.

Topluluklarda işler nasıl yürür.

Topluluklar bir Dernek yada Vakıf bünyesinde ve etrafında örgütlenirler.

 • Ve tamanen özgürce demokratik bir şekilde kararlar alınır.
 • Her hangi bir kısıtlama olmaz. (kimse kimseyi kısıtlamaz kimse kimseyi sömürmez)
 • Ve topluluklar kâr amaçı gütmez.

O yüzdendir ki Topluluk tabanlı yazılımlar gerçek özgür yazılım oluyorlar ve ben o yüzden başlığı Gerçek özgür yazılımın yükselişi olarak attım.

Ben bu yazıyı 21.08.2012 yazıyorum distrowatch Linux tabanlı işletim sistemlerindekison popülarite aşağıda gördügünüz gibi.

1 Mint 3673

2 Mageia 2139

3 Ubuntu 2129

4 Fedora 1593

5 Debian 1297

6 openSUSE 1276

7 Arch 1162

8 CentOS 943

9 Puppy 811

10 PCLinuxOS 797

Ubuntu distrowatch birinciliği bir topluluk projesi olan Linux Mintde ardından ikinciliği yine bir topluluk projesi olan Mageia kaptırdı.

Bu tip makaleleri okuyunca bazılar aman efendim distrowatch birinci olmak birşey değil biz hala en popüler Linux İşletim sistemiyiz yada Programız diye hop otup kalkanlar. Şimdi ama efendim distrowatch birinci yada ikinci olmak bir şey değil biz hala en popüler Linux işletim sistemiyiz yada Programız diye hop otup kalkacaklar onları bu hallerini görmek ve gerçek özgür yazılımın bu yükselişini görmek bana çok büyük zevk veriyor.

Deve kuşu gibi kafanızı kuma gömmeniz yada güneşi balçıkla sıvamaya kalkmanız gerçeğin ortadan kaldırmaz sadece sizin gerceğe geç vakıf olmanıza neden olur ve tren kaçar iş işten geçer siz kaybetersiniz.

Sonuçta gerek distrowatch gerek kendi web sitemiz ww.linuxisletimsistemleri.com gerek diğer bloglarda gerek kullanıcı tercihlerinden aldığımız verilere göre özgür yazılım özellikle gerçek özgür yazılım yükselişte.

Bu yazıyı okuduysanız demeki siz özgür yazılıma ve Linux’a ilgi duyuyorsunuz ve önem veriyorsunuz siz değerli Linux ve özgür yazılımlı severler bol Linux’lu ve özgür yazılımlı günler dilerim hoşçakalın.

.

Yorumu formunu geç

  • Kasım on 29 Ağustos 2012 at 15:19
  • Cevapla

  Ben biraz abarttığınızı düşünüyorum ama rekabet iyidir kalite getirir.

  • mechul on 13 Eylül 2012 at 08:23
  • Cevapla

  Web siteniz Türkiye,de Linux hakkında bilgi veren en iyi web sitesi bu hizmetiniz için teşekkür ederim. Bana çok yardımı oldu.
  Bu güne kadar Linux ile ilgili web sitelerinde bloglarda dikkatimi çeken bir nokta var oda hepsinin hosting sponsoru LKD neden sizin sponsorunuz neden LKD değil baş vursanız eminim sizlere de sponsor olurlar.
  Yanlış anlaşılmasın amacım sizlere akıl vermek değil böyle bir web sitesinin daimi olmasını istediğim için sizlere fikrimi söylemek istedim.

  • Deniz on 14 Eylül 2012 at 21:48
  • Cevapla

  Mint ve Mageia gerçek hayatta da yükseliyor. Eski bir Mandriva kullanıcısı olarak şuan Mageia2 kullanıyorum. Gerçekten çok başarılı bir dağıtım. Bununla birlikte Mandriva’nın her sürümünü mutlaka kurar ve denerim. 2012 versiyonu ile kendisini toparlaması beni mutlu eder. Bu durumda hem Mandriva hem de Mageia sistemimde yerini alır.

  Mint ise LMDE sürümü ile debian tabanlı oldu. Bu çok iyi bir karardı ve bu kararla uzun bir süre birinciliğini devam ettirebilir. En kötü ikinciliğe düşer. O da çok başarılı bir dağıtım.

  • Ali on 27 Eylül 2012 at 19:23
  • Cevapla

  Bende MAGEİA 2 kullanıyorum ama neden mustakil formu yok orada toplansak sorunlarımıza destek bulsak destek olsak.
  Tabi forum yönetmek ekip işi zor kolay değil buradan çağrıda bulunuyorum buradan cevap yazın önce blog açalım bakalım belki olur ha.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.