Pardus Artık Debian Tabanlı !

Pardus Artık Debian Tabanlı ! Konuyla ilgili Doruk Fişek’in yazmış olduğu ve Önce uzuun yazıları okumayı sevmeyenler için sonucu yazayım. Diye başlayan yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak : http://zzz.fisek.com.tr/seyir-defteri/

Peki bu kara doğrumu.

Bençe evet doğru.

Yıllardır demiş durmuşumdur amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Arabaya binmek için tekerleği yeniden keşfetmek doğru değildiye.

Ama bu görüşümü dile getirdiğim platformlarda tepki gördüm hatta hakarette maruz kaldım.

Peki neden.

Bu görüş ve bu karar neden ilgi görmedi tepki gördü ve benimsenmedi.

1 : Linux’u tanımamaktan Linux tabanlı işletim sistemleri adı üzerinde linux tabanlıdır ve genellikle Gnome KDE ile gelirler ve yerelleştirmeler kişiselleştirilmeler yapılır bu yerelleştirmeler ve kişiselleştirilmeler yapıldı diye kimsenin milli işletim sistemi olmazlar.

Eğer milli işletim sistemi yapmak istiyorsanız.

Unix tabanlı BSD gibi Solaris gibi Mac OS gibi Linux gibi kendi işletim sistemini yaparsın kendi karnelini yaparsın o zaman milli işletim sistemin olur.

2 : Debianı tanımamaktan debian felsefesini anlayamamaktan.

Debian zaten yeni işletim sistemlerine taban olmak amaçı ile geiştirilir ve sistemlerde kullanılınır.

Neredeyse tüm linux ve debian tabanlı işletim sistemleri debian gelişmesine destek olur. Bu neden ile grafik kurulumu dahi bunun için yoktur amaç doğacak dagıtımlara zemin hazırlamaktır ve Ubuntu , Linux mint nice Linux dagıtımları debian tabanlıdır.

3 : windows paket yöneticisi olan exe den sonra en çok kullanılan paket yönetiçisi debian paket yöneticisi olan deb dir sonra rpm dir.

Bu gerçekleri görmeden bilmeden konuşan bilişim dehaları tepki gösterselerde hakaret etselerde devam etmeyeyim hani bir laf vardır su akar yolunu bulur.

.

Yorumu formunu geç

  • Ali E.İMREK on 06 Temmuz 2012 at 18:14
  • Cevapla

  Debian veya RedHat’in paketleme sistemini kullanmayan bir sürü dağıtım var, bu sözleri onlar için de söylemiş oluyorsunuz, mesela Arch güzel bir dağıtım, paketleme sistemi de gayet zarif, demek ki “görmeden bilmeden konuşan bilişim cahilleri” yapmış Arch’ı.

 1. Yazının tamamı özü ne demek istediği ne bakılmadan.
  Yazımdan bir kelime veya cümleyi baz alıp yorum yapmak eleştiri yapmak bence biraz haksızlık.
  Ben hep şunu dedim pardus ister bağımsız ister gentoo ister debian tabanlı olsun ne olursa olsun fark etmez ama kullanıcı dostu olmalı.
  Pardus bu haliyle kalsın fark etmez ama kullanıcı deb rpm paketi ile program buldu diyelim indirip kurabilmeli.
  Bu tüm linux sürümlerin var pardusda da olsun demek istediğim.
  Pardus debian tabanlı olursa kullanıcı dostu olacağını düşündüğüm için pardus un debian tabanlı olmasını savunuyorum saygılarım ile.

 2. pardus un taban değişikliği yapması değilde, bu değişikliğe gidilmesindeki süreç endişe vericidir. Hatırlarsınız; hükümet akıllı tahta projesini duyurması ile birlikte Vestel akılllı tataları lanse edilmişti. sözleşme gereği o tahtalarda pardus un da olması gerekiyor.

  Bu noktada pardus cephesinde neler oldu ona bakalım:
  Bir süredir tübitak pardus u geliştiremedi. Gelişimini topluluğa devrettiği ve topluluğunda yeni bir sürüm(anka) hazırladığı dönemde topluluğun onca çabasına rağmen tübitak ça oluşturulamayan çalıştay nihayet kısmende olsa oluşturulup toplanabildi.

  Bu noktada çalıştay toplantısındaki gelişmeler ile tekrar tubitak – hükümet ve Vestel cephesine dönelim.

  Çalıştay normalde pardusun yol haritasını çizecek gelişimine vs kararlar alacak merci iken, ilk toplantıda beyfendiler zamanın kısıtlı olduğu, tubitak ve Vestel in mevcut sözleşmelerinden ötürü mağdur kalmaları için hazır yüzlerce paket barındıran kararlı bir dağıtımı yani debian a geçişyapılacağını bildirdiler. Yine bu toplantıdan bir anektod:
  Akıllı tahtalarda sözleşme gereği pardus olmalı. Ancak milli işletim sistemimize yönveren beyfendiler pardusu akıllı tahta üzerinde çalıştıramamışlar. Özel müteşebbislerden yardım alınmış. Özel bir firma “pardusu çalıştıramadık ama debian kurabiliyoruz” dediğinde bizimkiler alel acele debian ın logosunu pardusun grafikleri ile değiştirip “debianı temel” alıyoruz deyivermişler.

  Dehşet verici kısmıda budur. Pardusun geleceğini belirleyecek bir kurul onca çabaya rağmen atanmadığı bir dönemde yaşanıyor bu gelişmeler. Pardusun geleceğine ticari sözleşmelerden doğan hükümleri yerine getirememe endişesi belirliyor.

  Pardus ilk dönemde gentoo temal alınarak geliştirildi diye biliyorum. Bu sebeple debian gibi köklüve gnu felsefesine bağlı bir sürümün temel lınmasından endişem yok. Ancak pardusu akıllı tahtada çalışır hale getirmekten aciz ikişlerin pardus için nasıl birçok platformu hedeflediklerini anlamıyorum. Sunucu, akıllı tahta, masaüstü hatta tablet söylemleri dolaşıyor.

  Yine sadece birkaç grafik rütuş ile başka bir ürünün sadece görsellerini değiştiripte pardus demenin (ticari sözleşmelerdeki hükümleri yerine getirmekten başka) anlamınıda kavrayabilmiş değilim. Görüşüm şu aşamada pardus debian tabanına geçmemiş tubitak tarafından yerini debiana bırakmıştır. Henüz debian tabanlı herhangi bir platform için yayınlanmış bir sürümüyok. depoları yok. sadece isim imtiyazları var.

  Diğer taraftan topluluk geliştiricileri mevcut pardus üzerinden çalışmalarına devam ediyor. Anka sürüm test deposu epeydir açık. Tubitak isim imtiyazını kullanarak topluluğu zor durumda bırakmaz yada bir şekilde topluluk çalışmalarını durdurmaz ise birbirinden tamamen bağımsız farklı pardusumuz olacak gibi.

  1. SAhmet bey
   Öncelik ile ilginize teşekkür ederim.
   Pardus debian tabanlı olmasından benimde sıkıntım yok hatta memuniyetim var.
   Neden neredeyse tüm programların deb paketi var debian sürümü var.
   Kullanıcı sıkıntı yaşamaz ve debian tüm bilgisayar bileşenlerine işlemcilere ana kartlara ekran kartlarına yazıcılara tarayıcılara vesaire tüm bileşenlere uyumludur.
   Gelelim pardus’un son dönemlerindeki ahvaline.
   Benim kişisel görüşüm devletin çay ile şeker ile banka ile işi olmamalı devlet fabrikatörlğü tüccarlığı bırakmalı ve hatta işletim sistemi ile işi ne devletin bıraksın bu işleri destek versin.
   Ve devlet vergisini toplasın hizmetini yapsın.
   Devlet bu işler el atarsa bir bakarsın parlatır ihya eder bir bakarsın kaldırır çöpe atar siyasi görüş değiştikçe ya daha iyisi olur yada bırakır çöpe atar yada kadroya yandaşlar dolar şişer şişer patlar.
   İyide ne olacak diyeceksin bir dernek kurulsa gönüllü olarak ya çatal olur ya yeni sürüm olur yada devlet pardus’u bu derneğe devreder ve işletim sistemimiz kişiler bağlı yada siyasilere bağlı riskler yaşamaz.
   Ama bizler istiyoruzki devlet baba yapsın bizim elimiz sıcak suya soguk suya değmesin keyfimiz bozulmasın diyoruz biz bu kafa ile gidersek çok Pardus’lar kaybederiz hop uturur hop kalkarız ve kusura bakmayın dertliyim devrim arabasının sonu ve Türkiye’de uçak ve motorları imal etmek amaciyla Tayyare ve Motor Türk Anonim Sirketinin sonu ve Vecihi Hürkuş uçak fabrikasının sonu ve daha neler hepsi bu sakat kafa yapımızın yüzünden sonlandırıldı ve hala inat ile aynı yolda yürüyoruz ya kusura bakmayın kafanızı şişirdim tamam kesiyorum ve kessemde iyi olacak galiba saglılarım ile kalın hayra.

    • SAhmet on 17 Temmuz 2012 at 13:00
    • Cevapla

    Sayın KaKamil Bey;
    Sizin gibi üstadlarımdan iletiime cevap almak onur verici. Dikkate değer bulduğunuz için teşekkür ederim.

    “Benim kişisel görüşüm devletin çay ile şeker ile banka ile işi olmamalı devlet fabrikatörlğü tüccarlığı bırakmalı ve hatta işletim sistemi ile işi ne devletin bıraksın bu işleri destek versin.”

    Banka vb bikaç alan dışında devletin ticaretle direk uğraşmaması fikrinize tamamen katılıyorum. Pardus ile son dönemde yaşanan sıkıntılarda bu görüşünüzün ne kadar haklı bir tesbit olduğunu gösteriyor. Ama ben yinde banka vb gibi stratejik sahalarda hala devletin olmasını savunan kişilerdenim ki bu konuyu uzatarak asıl konudan sapmak istemiyorum.

    Pardus un debian tabanlı olmasına da keşke yine tübitak ile vestel karar vermese. Pardus çalıştayı yada danıştayı her ne isim ile olu ise olsun pardus projesini yürütenler topyekün böyle bir karar verebilseler zaten sıkıntı olacağını sanmam. Vestel tada Tubitak ticari sözleşmelerine bir iki protokol değişikliği ile geçici debian kullanımı ekleyerek bunu aşabilirlerdi. Daha sonra gerçekten Pardus un geleceği için daha iyi olacağı düşünülür ise tabiki debian yada başka bir değitım temel alınabilir. Hatta başka bir dağıtımlaa birleştirilse dahi şahsi itirazım yok.

    Özellikle eğitim alanında linux gibi açık kaynaklı ve deha fazla kensisine müdehaleye izin verilen bir işletim sistemi ile eğitim alacak bir nesil; hazır kendine verileni en iyi şekilde kullandığı ile övünmekle yetinmeyecek kendisine verilen şeyi ihtiyaçlarını yada başkalarının ihtiyaçlarını daha iyi görebilecek hale getirmek çabası içinde de bulunabilecek. Bu sayede bana cevaben yazdığınız iletide yakındığınız hazır olanı kullanma, dolayısı ile başkalarından hazırlamalarını bekleme (yapmasını bekleme) karakteristiği eğitim ile son buldurulabilecektir.

    Peki birde paronoya yapsam ağır mı kaçar?

    Gelişmiş ülke gelişmekte olan ülkelerden ne ister?
    Koskoca ülkelerin ne düşündüğünü kavramak zor iş diyenlere örneği basitleyelim. Bir esnaf örneğin bir lokantacı çırağından ne bekler? Tabiki daha yemek pişirmesini öğrenmesini değil. Ondan daha iyi servis yapmayı öğrenmesini, müşteri ile iyi diyalog kurmasını vs servis konularında kendini geliştirmesini arzu eder. Hiçbir zaman aşçılık öğrenmesini istemez. Zira kazancına ortak olmasını istemez.

    Durum bu iken pardus dünyada tanınmaya başlandığı, ülkemizde de markalaştığı bir dönemde, son dönem yaşanan sıkıntıları beni panoromik düşünce içerisine sokuyor.

    Pardus bildiğim kadarı ile bu güne kadar masaüstü hedef alınarak geliştirildi. Akıllı tahtalarda çalışması için değil. Şahsi görüşüm akıllı tahtalarda da bir şekilde çalıştırılabileceğidir.
    Ya akıllı tahtalardaki şartlamedeki durum? “üzerinde pardus kurulu olacak”
    Yani pardus ile çalışma şartı akıllı tahta içindir. Pardus un böyle bir yükümlülüğü yok.
    Birileri çıkıp akıllı tahtalarda pardus kurulu olacak diyor. Ama pardus geliştiricileri yada toplulukları ile bir diyaloğu yok.
    Birileri akıllı tahta üretiyor. Üretimden önce yada üretim aşamasında pardus geliştiricileri vb işe diyalog kurma gereği duymuyor. Şimdi pardus ile çalışmadı ama debian ile çalıştı ne yapacağız. Sorun mu (?) Debian ın görsellerini pardusunkiler ile değiştiri yükleriz tahtaya. Birde pardus debian tabanına geçiyor deriz. 2 Sene böyle gider. Akıllı tahtaların teslimatı biter. Toplulukların desteği olursa nasılsa bir debian tabanlı pardus geliştiriler. Yok topluluk tepki verir desteklemez ise ne ala destek yetersizliğinden windows a gün doğar. Nihayetinde küresel pazarın liderleride bunu istemiyor mu?

    1. ( Sizin gibi üstadlarımdan iletiime cevap almak onur verici. Dikkate değer bulduğunuz için teşekkür ederim.)
     Diye başlayan yorum yazmışsınız.
     Teşekkür ederim ama; Ben üstad değilim benim hakkımda güzel düşünceniz sizin kendi güzelliğiniz den kaynaklanıyor teşekkür edrim saglılarım ile kalın hayra.

  • seyyid on 17 Temmuz 2012 at 16:09
  • Cevapla

  SAhmet bey ve kamil bey
  Sizlere katılıyorum tübitak ( devlet ) zamanında pardus kendi malı gibi görmeseydi zamanında bir derneğe yada bir vakıf çatısı altında geliştirseydi yada zamanında devretseydi demekki bu günleri yaşamayacaktık ben bunu anlıyorum tamam tamamda peki neden bu görüşe karşı çıkılıyor neden destek olunmuyor neden bu yolda adım atılmıyor işte ben bunu anlamıyorum 🙂 aslında kafamda şimşekler çakıyor sanki nedeni belli ama bende kalsın 🙂

  • Cemo on 05 Ağustos 2012 at 06:08
  • Cevapla

  Ben debian kullanıyorum debian kullanmaya da devam edeceğim.
  Pardus un debian tabanlı olması bence güzel bir şey küçümseyenleri anlayamıyorum ya Ubuntu Linux mint ve bir çok debian tabanlı ve başarılı dağıtım varken.
  Bu tavır ne niye anlamadım ha.
  Amac ne egoları tatminmi etmek yada iyi bir işletim sistemimi çıkarmak.

  • Serhad SOLEM on 13 Ekim 2012 at 17:48
  • Cevapla

  Milli İşletim sistemi kavramı GNU/GPL kavramına tamamen aykırı bir olaydır. Ne demek “MİLLİ”. Hiçbir “ÖZGÜR” yazılım felsefesi ile yazılmış işletim sistemi bir millete mal edilemez, bir milletin damgası ile damgalanamaz. Milliyetçi zihniyetin, kafatasçılığın-ırkçılığın yazılım dünyasına yansımasıdır “MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ” çabaları…. Bu beyhude işler ile uğraşanları asla GNU felsefesini anlamamış-anlayamamış kişiler olarak addediyorum ben…

  • feyzi on 20 Ocak 2013 at 09:56
  • Cevapla

  Yıllardır pardus kullanıyorum.Bazen debian uzantılı bir programı pisi’ye çevirmek için zaman kaybettiğimi de hatırlıyorum.Pisi uzantılı program sayısı 5000 ve debian uzantılı program sayısı 30000-40000 civarında olduğundan tubitakın seçiminin mantıklı buluyorum.

  • Sercan Soydan on 23 Aralık 2016 at 06:14
  • Cevapla

  Hocam exe bir paket yöneticisi değil ki? Exe, Windows’taki çalıştırılabilir dosyaların uzantısıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.