Mandriva topluluğa devredilecek

Mandriva Linux herkes için kullanımı kolay Linux yapma hedefi ile, Mandrake Linux adı altında 1998 yılında başlatıldı.

2005,Yılında MandrakeSoft Paris, Fransa merkezi, Mandriva SA oluşturmak için Brezilya’nın Conectiva ile birleşti.Şirketin amiral gemisi ürünü Mandriva Linux, hem bireyler hem de profesyonel kullanıcılar kolay kullanımlı Linux sürümü ile günümüze kadar geldi.

Lakin son maddi krizi bir türlü atlatamadılar Mandriva 2011 yılında sadece KDE masa üstü olarak çıkarılabilindi 2012, yılında sürüm çıkramadılar hatta sürüm planı dahi sunamadılar ve sonunda.

Mandriva CEO’su Jean-Manuel Croset Bu kısa blog yazısında şöyle bildiri yayınladı:..

Bildiri tarihi 17.05.2012

← Sevgili Topluluk – Mandriva SA geliştikçe →

Mandriva Linux topluluğuna dönecektir

Sevgili Mandriva kullanıcıları, arkadaşları, hayranları ve Mandriva Linux dağıtımının destekçileri,

“Sizin mesajlarınızın, önerilerinizin, fikirkirlerinizin ve yorumlarınızın tümünü inceledikten sonra,

Mandriva,yı topluluğa devretme kararı aldık.

Dağıtım çıkarma ve bakım gibi yetkileri topluluğa devretme kararı aldık. Bu demektir ki Mandriva SA şirketi tarafından gelecekte dağıtım çıkarılmayacak ama dağıtım çıkarma ve bakımından topluluk sorumlu olacak Mandriva SA Tabii bu varlığın bir parçası olacak ve doğrudan katkıları ile destekleyecek . Bir sonraki ay içinde  çalışmalırın bitirilmesini bekliyoruz ve toplum temsilcilerinden oluşan bir çalışma grub şu anda kurulum aşamasındadır. Bu çalışma grubu oluşturulduktan sonra süreçler ve yeni oluşumum organizasyonu tanımlamak için göreve atanacak ve çalışmaya başlayacak önümüzdeki bir kaç gün içinde topluluğa devir tamamlanacaktır.  Bu yeni yaklaşım sonucu  kendi topluluğu ile Mandriva Linux daha sağlam daha kararlı olarak karşınıza çıkması mümkün olacaktır ve  Mandriva SA olarak topluluğu  katkıları ile teşvik etmek ve destek olmanın doğru bir karar olduğuna inanıyoruz.

Mandriva SA

Jean-Manuel Croset

CEO

Açıklama linki :  http://blog.mandriva.com/en/2012/05/17/mandriva-linux-will-return-to-the-community/

.

    • aylin on 23 Mayıs 2012 at 05:43
    • Cevapla

    Forumlarda mandriva kullanıcıları bu kararın doğru ama geç alınmış bir kara olduğu kanısındalar. Zaten Mageia bir mandriva çatalı eski geliştiriciler bir topluluk kurmuş ve yeni bir marka çıkarmış durumdalar. Topluluk kurmak ve topluluğa devretme konusunda geç kalındı kim geliştirecek geliştiriciler Mageia,dan geri gelmezler ama gelseler bu sefer Mageia,ya yazık tabiki gelmezler ve bu şekildede Madrivanın toparlanması geç olacak kaygısı var.
    Ama alınan karar doğru ama bence eksik bir vakıf yada dernek kurulmalı ve madriva markası bu kuruma devredilmeli bu şekilde olursa topluluk ve topluluğa devir Madriva geç toparlanır ama sağlam toparlanır işletim sistemleri dünyasının en sağlam oyuncusu olur. Belki temenni ettiğim gibi olur devir bilemem bekleyip göreceğiz.

    1. Yorumunuz için teşekkür ederim yazının sonuna sizin yorumunuza benzer kişisel görüşümü yazmıştım ama hem yazının içerğini bozmamak için hem erken konuşmamak için kaldırmıştım elinize sağlık

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.