GNU / Linux nedir ?

GNU/Linux aslında bir işletim sistemi değildir. GNU/Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde bir öğrenci iken Intel’in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı Unix (aslen Minix) tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bilinenin aksine Linux bir işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdeğidir. Yani Linux, Linux dağıtımlarının bel kemiğini oluşturmaktadır. Linus Torvalds internette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.. Ancak insanlara “GNU/Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemi” demek zor geldiği için zamanla GNU/Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemlerine genel olarak GNU/Linux denmeye başlanmış ve bu kullanım yerleşmiştir.
GNU/Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemlerine Linux jargonunda “dağıtım” denir. Dağıtımlar; GNU/Linux çekirdeğini, diğer programları (müzik oynatıcı, CD yazma programı, İnternet tarayıcı vb.) ve bunların kolayca sabit diske kurulmasına imkan veren bir arayüzü içeren program paketleridir. Pardus, Ubuntu, Debian, Fedora, mageia, magma linux, truva linux vb. birer GNU/Linux dağıtımıdır. İşte asıl işletim sistemi diyebileceğimiz şeyler bunlardır.
Yukarıda saydığımız dağıtımlar, aynı çekirdeği kullandıklarına göre bazı ortak özellikleri olmalıdır. Dosya sistemleri, komut satırında çalıştırılabilecek komutlar, klasör hiyerarşileri vb. ortaktır.
GNU/Linux açık kaynak kodlu ve özgür bir işletim sistemi çekirdeğidir. Yani isterseniz GNU/Linux çekirdeğinin ve GNU/Linux dağıtımlarında kullanılan programların çoğunun kaynak kodlarını görebilir ve değiştirebilirsiniz (açıklık) ve isterseniz GNU/Linux çekirdeğini ve GNU/Linux dağıtımlarında kullanılan programların çoğunu -kaynak kodu değiştirerek veya değiştirmeden- arkadaşlarınıza ve İnternet üzerinden herkese dağıtabilirsiniz. GNU/Linux dağıtımlarında birinin örneğin Debian alt yapısını kullanarak yeni bir işletim sistemi çıkarabilirsiniz buna en iyi örnek Ubuntu dur ubuntu debian altyapısı kullanarak çıkarılmış bir işletim sistemidir.

Bu yazı yazılırken http://tr.wikipedia.org dan yararlanıldı.

.

Yorumu formunu geç

 1. hocam emeklerine sağlık çok güzel bir açıklama olmuş.Özgür Yazılım destekçisiyiz.

 2. Merhabalar GNU/Linux tanımının yanlış oldugunu belirtmek isterim.Sitenizi gercekten begenerek takip ediyorum emeginize saglık fakat https://www.gnu.org/ GNU nun resmi sitesinde yazdıgı gibi GNU Unix benzeri fakat özgür olan bir işletim sistemidir.Linux ise onun çekirdeğidir.GNU/Linux işletim sistemi olarak adlandırılır.GNU nun kendi çekirdegi aslında Hurd dür.Debian geliştiricileri Hurd çekirdegini geliştirmişler http://ftp.debian-ports.org/debian-cd/hurd-i386/current/ bu adresten isterseniz Debian GNU/Hurd indirebilirsiniz..
  Saygılarımla iyi çalışmalar.

  1. Ben GNU/Linux tanımının yanlış oldugu düşünmüyorum ama senin görüşüne saygı duyuyorum.

   1. Bunun benim görüşümle alakası yok. İlk yorumda belirttiğim gibi http://www.gnu.org/ GNU nun resmi sitesinde özellikle belirtilmiştir.Linux tabirinin hatalı oldugu GNU/Linux işletim sistemi olarak adlandırılması gerektiği yazıyor.Sizin yazınızda maalesef GNU/Linux işletim sistemi değildir cümlesi ile başlıyor.GNU/Linux bir işletim sistemidir.Linux ise bunun çekirdeğidir.İlk yorumumda belittiğim gibi Hurd GNU nun resmi çekirdeğidir. GNU/Hurd işletim sistemide artık günümüzde bulunmaktadır. Bu bir görüş meselesi değildir. Ayrıca kaynağı http://tr.wikipedia.org/wiki/GNU bu link olan yazıda GNU nun bir işletim sistemi olduğu http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux kaynagı bu link olan yazıda ise Linux”un bir işletim sistemi olmadıgı ve işletim sistemi çekirdeği oldugu birkac kez tekrarlanmıs. Sizden ricam kullandıgınız kaynagı tarafıma iletmenizdir .
    Saygılarımla iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.